Skuteczne sposoby na rozstępy

Skuteczne sposoby na rozstępy

Data aktualizacji:

Rozstępy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Pojawiają się głównie w okolicach brzucha i ud, sprawiając, że kobieta czuje się mało atrakcyjnie i unika eksponowania tych części ciała. Poza dyskomfortem estetycznym rozstępy przyczyniają się również do spadku libido, pogorszenia samopoczucia, a nawet huśtawek nastrojów. Suma sumarum, cierpi nie tylko kobieta, ale także jej najbliżsi i współpracownicy, którzy – chcąc nie chcąc – muszą znosić kobiece humory.

Najlepszym lekarstwem jest w tej sytuacji walka z rozstępami. Możliwości jest wiele, obok rozwiązań kosmetycznych i farmaceutycznych istnieje szereg domowych sposobów, których celem jest zniwelowanie rozstępów.

Domowe sposoby na rozstępy

Rozstępy to problem, z którym kobiety walczą od wielu lat, stosując różne metody. Obok rozwiązań kosmetycznych, farmaceutycznych czy też zabiegów chirurgicznych, sporym zainteresowaniem cieszą się sposoby domowe. W tym momencie pojawia się pytanie, czy domowe sposoby faktycznie są skuteczne?

W rzeczywistości nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Osoby, które poszukują cudownego sposobu na pozbycie się rozstępów, mogą poczuć się zawiedzione – za pomocą domowych sposobów nie można całkowicie usunąć rozstępów, aczkolwiek istnieje duża szansa, na ich znaczne złagodzenie. Jednym z domowych sposobów na rozstępy jest odpowiednia dieta. Warto zadbać, by w codziennym jadłospisie nie zabrakło przede wszystkim produktów bogatych w witaminę K, są to m.in. pomidory, wątróbka, nabiał, zielone warzywa liściaste.

Pomocny jest także cynk, który można znaleźć w kiełkach, orzechach, owocach morza, pestkach dyni oraz wspomnianych wcześniej zielonych warzywach liściastych. Cynk w znaczny sposób poprawia sprężystość skóry, dzięki czemu staje się bardziej elastyczna i gładka. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości niegazowanej wody mineralnej – dziennie należy wypijać nie mniej niż dwa litry wody.

Dietę warto dopełnić kosmetykami – pomocny okaże się z całą pewnością krem z aloesu, olejek lawendowy, masło kakaowe czy wazelina. Kupując kosmetyki na rozstępy w aptece lub sklepie kosmetycznym warto zwrócić uwagę na to, by posiadały one odpowiednią ilość kolagenu. Dopełnieniem powyższych działań są regularne ćwiczenia fizyczne.

Rozstępy na udach

Rozstępy na udach i pośladkach – wbrew pozorom – są najtrudniejsze do usunięcia. Problem ten można zniwelować za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Należy pamiętać, że ćwiczenia nie usuną całkowicie nieestetycznych zmian, mogą jednak sprawić, że będą one mniej widoczne – skóra stanie się bardziej gładka i jędrna, a blizny znacznie płytsze. Ćwiczenia warto dopełnić odpowiednią dietą oraz zabiegami pielęgnacyjnymi.

Jak wiadomo, każdy wysiłek fizyczny poprawia krążenie, co automatycznie przekłada się na stymulowanie komórek do produkcji kolagenu.

Najlepsze efekty można uzyskać w przypadku rozstępów stosunkowo świeżych,które charakteryzują się czerwoną lub fioletową barwą – w tym przypadku, dzięki odpowiedniej ilości kolagenu, istnieje duża szansa na częściową odbudowę tkanki. W połączeniu z regularnymi ćwiczeniami oraz masażami, rozstępy mogą niemal całkowicie zniknąć. Znacznie trudniejsze jest zniwelowanie białych, utrwalonych blizn – w tym przypadku podejmowane działania mogą wyłącznie poprawić ich wygląd, czyli sprawić, że zmiany będą mniej rzucały się w oczy. Odpowiednie ukrwienie sprawi również, że uda i pośladki staną się bardziej jędrne i napięte, a bruzdy znacznie płytsze.

Rozstępy na brzuchu nie tylko w czasie ciąży

Zbyt szybka zmiana wagi może zaowocować nieatrakcyjnymi pręgami w okolicach brzucha, czyli rozstępami. Pojawiają się one zarówno w przypadku niekontrolowanego przybierania na wadze, jak i utraty kilogramów. Rozstępy w okolicach brzucha często kojarzone są z ciążą i jest to jak najbardziej właściwy kierunek myślenia, warto jednak pamiętać, że problem może dotyczyć również osób, które nie były i nie są w ciąży. Skutecznym sposobem na profilaktykę rozstępów są zabiegi, dzięki którym możliwa jest redukcja nowo powstałych zmian, należy jednak pamiętać, by podjąć działania w momencie, gdy zmiany są świeże.

Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć – stwierdzenie to dotyczy również rozstępów. Często okazuje się jednak, że na profilaktykę jest zbyt późno, a co za tym idzie, konieczne są działania zmierzające do redukcji rozstępów. Bardzo ważne jest to, aby przed przystąpieniem do zabiegów ocenić stan zmian – wbrew pozorom bardzo ważne jest to, czy mają one kolor czerwony, różowy, czy też biały. Najłatwiejsze do usunięcia są rozstępy w kolorze różowym, bardzo często wystarczą odpowiednie kosmetyki, dopełnione ćwiczeniami i dietą. Wybór kosmetyków warto skonsultować z doświadczonym kosmetologiem, który wskaże optymalne rozwiązanie. Ważne jest to, aby kosmetyk zawierał w swoim składzie substancje, które stymulują włókna skórne do odnowy.

Zdecydowanie trudniejsze do usunięcia są rozstępy w kolorze białym – są to zmiany utrwalone, które przybrały postać blizn. W tej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy lekarza dermatologa, który oceni rozległość zmian i zaproponuje najlepsze metody leczenia. W przypadku utrwalonych rozstępów najskuteczniejszą metodą okazuje się laseroterapia. Efekty są doskonałe, za pomocą lasera można skutecznie zredukować blizny, niestety, zabieg jest dość kosztowny, ponadto wymaga czasu i cierpliwości.

Alternatywnym sposobem leczenia rozstępów jest dermabrazja, polegająca na intensywnym złuszczaniu głębokich warstw skóry. Zabieg ten sprawia, że blizny ulegają znaczącemu spłyceniu, widoczne efekty pojawiają się po kilku zabiegach. Należy jednak pamiętać, że metoda ta należy do inwazyjnych i może powodować dolegliwości bólowe.

Sposób na rozstępy ciążowe

Rozstępy to także zmora młodych matek. Nieuniknionym efektem ciąży jest znaczny i szybki przyrost masy ciała, efektem czego mogą stać się nieestetyczne zmiany skórne. Warto jednak pamiętać, że istnieją skuteczne sposoby, by je zniwelować, a nawet całkowicie usunąć. Wśród metod dermatologicznych, które umożliwiają spłycenie lub usunięcie rozstępów warto wymienić m.in. peeling chemiczny,mezoterapię, mikrodermabrazję, llaseroterapię, TMT oraz Cryolift.

Należy jednak pamiętać, że kuracji dermatologicznych nie można stosować podczas karmienia piersią – w tym okresie wskazane jest smarowanie zmian skórnych odpowiednimi kosmetykami, które łagodzą rozstępy, zapobiegając pojawianiu się kolejnych zmian. Zabiegi dermatologiczne wykonywane są wyłącznie w gabinetach lekarskich przez doświadczonych lekarzy dermatologów. Rozwiązania te można stosować po zakończeniu karmienia piersiąe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *