Rodzaje diet – ich wady oraz zalety

rodzaje diet

Data aktualizacji:

Dieta to określony sposób odżywiania, który ma pomóc nam utrzymać prawidłową wagę oraz zachować sprawność organizmu. Warto jednak pamiętać, że nie każda może okazać się skuteczna oraz bezpieczna. Sprawdź wady i zalety kilku z nich.

Aby prawidłowo zadbać o sylwetkę oraz swoje samopoczucie należy odpowiednio się odżywiać. Zdrowa dieta to nie tylko sposób na odchudzanie, ale również poprawa sprawności naszego organizmu. Zanim zdecydujemy się na zmiany żywieniowe powinniśmy zapoznać się z zaleceniami lekarza. Musimy lepiej poznać swój organizm i wiedzieć, co będzie dla nas bezpieczne oraz zdrowe. Istnieją różne rodzaje diet i warto zapoznać się z ich właściwościami. Zbyt pochopna decyzja lub ciągłe zmiany w żywieniu mogą doprowadzić do problemów związanych z naszym organizmem.

Pamiętajmy, że dieta nie musi być tylko odchudzająca. Słowo to oznacza określony sposób odżywiania, którego celem jest poprawa naszego zdrowia oraz sprawności organizmu. Dietą możemy nazwać nasz codzienny sposób odżywiania. Warto zatem poznać lepiej kilka z nich i wiedzieć jakie są ich wady i zalety. Musimy wiedzieć, że każdy człowiek potrzebuje innego zapotrzebowania określonych składników, dlatego zanim zdecydujemy się na zmianę naszego dotychczasowego żywienia warto poradzić się w tej sprawie lekarza.

Diety odchudzające

Jednym z najpopularniejszych sposobów na odchudzanie jest zastosowanie diety niskokalorycznej. Polega to w głównej mierze na liczeniu kalorii spożywanych w ciągu całej doby i obniżenie dziennego zapotrzebowania tych kalorii. Należy przy tym zadbać, by dostarczone zostały wszystkie potrzebne składniki odżywcze. W zależności od płci oraz wieku dzienne zapotrzebowanie nieco się różni. Od tego należy odjąć przynajmniej 500 kalorii, by zredukować nadmiernie zgromadzoną tkankę tłuszczową. Plusem takiej diety jest to, że rzeczywiście możemy sporo stracić na wadzę w niedługim czasie. Wadą jest jednak to, że nie tak łatwo policzyć wszystkie kalorie, a poza tym spożywanie niskokalorycznych posiłków wcale nie jest zdrowe.

Kolejny rodzaj to dieta niskotłuszczowa, która polega na znacznym ograniczeniu tłuszczów. To dobry sposób, by poradzić sobie z problemami związanymi z chorobami serca. Zalecana jest osobom, u których występuje ryzyko zawału czy miażdżycy. Bardzo często dieta ta jest stosowana przez osoby zdrowe, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niestety często podczas stosowania tej diety dochodzi do błędów żywieniowych, które prowadzą do negatywnych konsekwencji.

Inne rodzaje diet

W ostatnim czasie bardzo popularna stała się dieta wegetariańska. Wybierana jest przez osoby, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe ze względów etycznych oraz po prostu po to, by jeść zdrowiej. Dieta ta zakłada całkowitą rezygnację z produktów mięsnych oraz ryb. To z pewnością dobre rozwiązanie, za którym płynie wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, że nagła rezygnacja z mięsa musi być odpowiednio zastąpiona produktami zawierającymi odpowiednią ilość białka oraz innych ważnych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *