Jak stres może wpływać na odchudzanie?

Jak stres może wpływać na odchudzanie

Data aktualizacji:

Stres może wpływać na zmiany masy ciała i często wiążą się z tym negatywne skutki. Warto wiedzieć, w jaki sposób stresujące sytuacje wpływają na odchudzanie. Czy można temu zapobiec? Jak uniknąć przybierania na wadze? 

W codziennym życiu ciężko jest nam uniknąć stresujących sytuacji. W domu, w pracy czy w innych okolicznościach – wciąż pojawiają się jakieś problemy. Niestety stresujące sytuacje są szkodliwe nie tylko dla naszego zdrowia psychicznego, ale również fizycznego. Zazwyczaj wydaje nam się, że osoby zestresowane spożywają mniej posiłków, co z kolei sprawia, że utrzymują szczupłą sylwetkę. Niestety długotrwały stres prowadzi raczej do odwrotnych efektów. Staje się on utrudnieniem dla osób, które próbują schudnąć.

Stres, niemożliwość poradzenia sobie z napięciem powoduje wiele problemów zarówno fizycznych, jak i psychicznych. To z kolei może prowadzić do przybierania na wadzę, a także do trudności z pozbyciem się zbędnych kilogramów. Jedną z częstych przyczyn jest wzrost poziomu kortyzolu we krwi. To hormon, który może wpływać na przemiany metaboliczne oraz funkcjonowanie tarczycy. Często również mówi się o ,,zajadaniu” stresu. Zwiększony apetyt również jest jedną z głównych przyczyn stresujących sytuacji.

Jak zapobiec stresującym sytuacjom?

Stres może utrudniać odchudzanie lub doprowadzać do zwiększenia masy ciała. Dlatego najważniejsza w tym przypadku może okazać się nasza psychika. Musimy znaleźć przyczynę stresu i spróbować ją zwalczyć. Być może konieczne będzie wprowadzenie kilku zmian lub po prostu odpoczynek. Warto zastanowić się nad tym dlaczego nie potrafimy poradzić sobie z napięciem i co tak naprawdę go powoduje. Przyczyn może być mnóstwo – niekiedy może być to związane z brakiem aktywności fizycznej czy nieprawidłową dietą.

Nieprawidłowy sen czy nadmierne zmęczenie również doprowadzają do wzrostu napięcia emocjonalnego. Należy unikać wieczornego kontaktu z telewizorem czy komputerem. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie uporać się ze stresem warto skonsultować się ze specjalistą. Rozmowa może wiele w tym przypadku zmienić.

Dlaczego stres utrudnia odchudzanie?

Osoby, które żyją w ciągłym napięciu mają problem z utrzymaniem prawidłowej wagi oraz z chudnięciem. Częstym powodem jest zwiększona ilość wydzielania kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Nadmiar tego hormonu we krwi sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. Poza tym wpływa on na zwiększenie apetytu, co również wpływa na zwiększanie masy ciała.

Stres może wpływać również na zaburzenia snu. Trudności w zasypianiu mogą również negatywnie działać na funkcjonowanie organizmu, co z kolei może powodować problemy z odchudzaniem czy utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Odpowiednia ilość snu wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na apetyt. Poza tym osoby, które nie wysypiają się często są wykończone i brakuje im siły na podejmowanie jakichkolwiek aktywności fizycznych, co również przyczynia się do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *