Jak powstają rozstępy?

Jak powstają rozstępy

Data aktualizacji:

Żyjemy w czasach, kiedy niezaprzeczalnie mamy do czynienia z kultem ciała. Wygląd zewnętrzny jest bardzo ceniony, pożądany, natomiast wszelkiego rodzaju defekty, są źle traktowane szczególnie przez osobę, która to je posiada. Modne są piękne, zgrabne ciała, z nieskazitelną skórą – przynajmniej takie standardy są promowane przez media, oraz portale społecznościowe, gdzie niemal roi się od nieskazitelnych gwiazd.

Rzeczywistość jest jednak bardziej brutalna, gdzie niestety nie zawsze, oraz nie wszystko jest aż tak doskonałe. Rozstępy to poważny defekt kosmetyczny, który wbrew stereotypom wcale nie jest zmorą tylko osób z nadwagą, również młodych oraz szczupłych kobiet.

Czym zatem są rozstępy?

Rozstępy są to wrzecionowate pasma, które to z wyglądu przypominają blizny, pojawiające się najczęściej na udach, biodrach, a także piersiach piersiach jest to, zmora głównie dorastającej młodzieży oraz kobiet w ciąży.

Co wpływa na powstawanie rozstępów?

Ich powstanie jest związane z wahaniami hormonów, głównie wzrostu poziomu kortyzolu. Hormon ten bowiem zakłóca pracę fibroblastów, a więc komórek produkujących włókna kolagenu, oraz elastyny. Są to białka, które sprawiają, że skóra jest elastyczna, napięta i jędrna. Włókna te są bowiem odporne na rozciąganie, ale nadmierna ilość kortyzolu sprawia, iż tracą tę właściwość a tym samym stają się coraz bardziej kruche, w efekcie czego dochodzi do ich zerwania. Wtedy właśnie pojawiają się rozstępy.

Zdecydowanie największą skłonność do rozstępów wykazuje młodzież w okresie dojrzewania, kulturyści, a także osoby przyjmujące leki steroidowe. Należy zatem dbać o prawidłową wagę oraz unikać jej wahań, bowiem na rozstępy zwłaszcza narażone są osoby z nadwagą, bądź te przechodzące drastyczne diety. Wówczas kiedy nagle tracimy parę kilogramów bądź, gdy to nasza waga często waha się, skóra wtedy staje się mniej napięta a także pozbawiona zostaje elastyczności. Rozstępy to również powszechny problem pośród kobiet w ciąży oraz w okresie menopauzy.

Tendencja do powstawania rozstępów bardzo często jest dziedziczna. Występuje bowiem spore  prawdopodobieństwo, iż w przypadku, gdy zmagała się z nimi matka, to wówczas jej córka w starszym wieku też będzie bardziej podatna na ich tworzenie się. Taka oto przypadłość może bowiem pokazać się szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy to ciało dosyć szybko się rozwija. Z kolei innym najczęściej wymienianym czynnikiem jest również okres ciąży, czy stan zaraz po urodzeniu dziecka. Skóra w tym oto czasie nadmiernie się rozciąga się, dlatego też dochodzi do zaburzenia jej struktury. Warto zauważyć też, że u niektórych kobiet rozstępy mogą powstawać  dopiero po urodzeniu dziecka, wtedy kiedy to skóra na brzuchu jest zwiotczała oraz mało elastyczna. Jak już zostało wspomniane powyżej, za powstawanie rozstępów odpowiedzialny jest bowiem podniesiony poziom kortyzolu, a więc hormonu kory nadnerczy, powszechnie jest też określany mianem hormonem stresu. Powoduje on bowiem upośledzenie fibroblastów, które to zaczynają produkować włókna kolagenu, a także  elastyny o znacznie mniejszej podatności na rozciąganie.

Na skutek tego podczas wzrostu masy ciała ma miejsce zrywanie sieci włókien, gdzie rezultatem jest pojawienie się na skórze białych bądź czerwonych sieci linii. Trzeba również wiedzieć, iż powodem powstawania rozstępów może być również niewłaściwa dieta. Ta zbyt nisko-tłuszczowa, która to przyczynia się do nagłego chudnięcia, a której konsekwencją jest dosyć często efekt jojo, powoduje on, iż wahania wagi ciała znacznie zwiększają ryzyko ujawnienia się rozstępów. Co więcej, ryzyko ich powstawania się zwiększa się też u osób przyjmujących leki steroidowe, bądź antykoncepcję hormonalną. Problem również może przypomnieć o swoim istnieniu podczas menopauzy.

Czy rozstępom można zapobiegać?

W tym przypadku zdecydowanie sprawdza się powiedzenie – (Lepiej zapobiegać, niż leczyć), należy dbać za pomocą masaży i kosmetyków nawilżająco-ujędrniających, aby skóra pozostawała nawilżona i elastyczna, tym samym podczas rozciągania na skutek wzrostu, czy zmiany masy ciała, nie będzie aż tak narażona, na powstawania owych zerwań – zwanych rozstępami. Doskonale sprawdzą się tutaj przeznaczone do tego specjalistyczne balsamy, bądź naturale olejki. Warto jednak pamiętać, iż kluczem do zapobiegania rozstępom, jest regularność w stosowaniu tego typu preparatów.

Rozstępy to znaczny defekt urodowy, który może spotkać każdą kobietę. Warto jest jednak wiedzieć, co powoduje powstawanie rozstępów, co im sprzyja oraz, kiedy jest się na ich powstawanie najbardziej narażonym, wówczas to można podejmować skuteczne kroki, aby im zapobiec i nie mieć powodu do zmartwień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *