Jak nie należy się odchudzać?

jak nie należy się odchudzać

Data aktualizacji:

Zdrowe odżywianie i ćwiczenia są dzisiaj bardzo popularne. Wiele osób decyduje się na taki tryb życia dla poprawy swojego wyglądu i samopoczucia. Przechodząc na dietę, często sięgają do rad udzielonych na różnych forach czy nawet reklamach. Jednak trzeba uważać, by nie wybrać diety nieodpowiedniej dla siebie. Czasem wybierając odpowiedni jadłospis, popełniamy szereg błędów. Tu nasuwa się pytanie – jak nie należy się odchudzać?

Wybór diety nie zawsze jest odpowiedni dla naszego organizmu. Należy pamiętać, że powinna być ona dopasowana do naszego wieku, płci, aktywności fizycznej i chorób, na które cierpimy. Ponadto musi być ona zbilansowana, by nie brakowało nam niezbędnych składników odżywczych.

Wycieńczanie organizmu

Najczęściej popełnianym błędem jest chęć schudnięcia “tu, teraz, zaraz”. Wówczas zaczyna się stosować głodówki, diety wycieńczające nasz organizm. Nie jest to dobra forma odchudzania. Może prowadzić do utraty naszego zdrowia. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, bogata w niezbędne nam składniki odżywcze. Gdy czytamy o jadłospisach, w których mamy produkty niezawierające węglowodanów i białka, możemy je odrzucić. Nasza dieta nie może polegać tylko na piciu wody bądź jedzenia samych owoców czy picia soków. Doprowadzi to do utraty wielu potrzebnych nam witamin i minerałów.

Nietypowe diety i sposoby na odchudzanie

Przeglądając internet możemy się natknąć na reklamy “dieta cud”, “koktajl odchudzający”, “tabletki odchudzające”. Nigdy nie należy wierzyć w takie rzeczy. Nie ma magicznych substancji, które pozwolą nam w bardzo krótkim czasie pozbyć się nadwagi. Są to przeważnie oszuści, którzy chcą nabrać zdesperowane osoby. Ponadto takie “specyfiki” mogą nam poważnie zaszkodzić. Nie należy ich kupować ani spożywać. Nie pomogą nam, a mogą spowodować tylko skutki uboczne. Zwykle takie leki nie są badane farmakologicznie. Ich działanie oparte jest na działaniu przeczyszczającym lub moczopędnym. Może i waga zmaleje, ale nie jest to odchudzanie, tylko wycieńczanie organizmu. Nie zapewni nam to stałej wagi.

Nie ma natychmiastowych efektów

Zbyt szybkie odchudzanie może nam zaszkodzić lub doprowadzić do powstania efektu jo-jo. Musimy pamiętać, że należy łączyć dietę z ćwiczeniami. To zapewni nam sukces i wymarzoną figurę. Jednak na to wszystko potrzebny jest czas. Nie możemy się głodzić i katować na siłowni. To wycieńczy nasz organizm. Zmiany trzeba wprowadzać powoli i stopniowo. Często popełniany błąd to drastyczna dieta i brak ćwiczeń. Przez to może i schudniemy, ale nie utrzymamy wagi, a nasze ciało i skóra nie będą elastyczne. Pojawią się liczne rozstępy i efekt jo-jo.

Przejście na dietę powinno następować “z głową”. Przede wszystkim proces odchudzania jest długotrwały. Nie schudniemy z dnia na dzień. Ponadto dieta musi być dopasowana do naszych potrzeb. Nie może w niej niczego zabraknąć. Ćwiczenia wykonywane przez nas powinny być skuteczne, lecz nie mogą doprowadzić do nadmiernego wycieńczenia. Należy pamiętać, że przechodząc na dietę chcemy nie tylko schudnąć, ale także utrzymać naszą wagę w miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *