Co robić, by trzymać się diety?

Co robić, by trzymać się diety

Data aktualizacji:

W dzisiejszych czasach bycie zdrowym i wysportowanym jest “modne”. Wiele osób decyduje się na przejście na dietę dla poprawy swojego samopoczucia, utrzymania wagi bądź jej utraty.

Niestety, jak sami wiemy, najtrudniej jest zacząć i utrzymać dietę. Jak można to zrobić? Oto kilka prostych rad.

Teraz, nie jutro

Przede wszystkim należy zacząć od zaraz. Często mówimy sobie, że zaczniemy jutro, za tydzień itd. Jeśli chcemy coś zmienić w swoim wyglądzie i samopoczuciu trzeba wprowadzić zmiany tu i teraz. Należy się zmotywować i zdecydować, czy chcemy zmian czy nie. W przeciwnym razie nic nie zdziałamy i nadal będziemy tkwić w obecnej sytuacji. Inną sprawą jest sytuacja, w której przejście na dietę jest koniecznie dla utrzymania naszego zdrowia. Wówczas należy ją od razu wprowadzić – nie ma czasu do stracenia. Dieta to nic strasznego, nie należy się jej bać. Ona może nam tylko pomóc, jednak wymaga od nas wysiłku i poświęceń.

Dieta + ćwiczenia

Na początku musimy określić co chcemy zmienić i w jaki sposób. Jak wiadomo dieta powinna być połączona z ćwiczeniami. Należy zastanowić się, czy sięgamy po dietę, bo musimy zrzucić parę kilogramów, czy chcemy poprawić swój wygląd i utrzymać stałą wagę. Należy określić cel, do którego będziemy dążyć. Warto również rozplanować sobie w czasie naszą dietę i ćwiczenia. Przykładowo będziemy jeść daną ilość kalorii lub w danym miesiącu schudniemy tyle a tyle kilogramów. Jednak należy pamiętać, by robić to wszystko z głową. Schudnięcie nie jest procesem, który trwa miesiąc, tylko dłuższy czas.

Wybierając dietę, musimy pamiętać, by była ona odpowiednio zbilansowana w stosunku do naszych potrzeb i naszego organizmu. Musimy ograniczyć puste kalorie, a nie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i zdrowia. Należy wykreślić z naszego jadłospisu produkty tłuste, zawierające duże ilości cukru, a pozostawić te bogate w białko, węglowodany i tłuszcze. Oczywiście wszystko zależy od naszego stanu zdrowia i chorób, z którymi się borykamy na co dzień.

Gdy będziemy mieli chwile słabości, musimy pamiętać do czego dążymy i zapytać siebie samych czy warto się poddawać. Należy trzymać się twardo wytyczonego celu i unikać wymówek. Trzeba być konsekwentnym od początku do samego końca. To zapewni nam sukces w utrzymaniu diety i osiągnięciu zamierzonego celu.

Na wszystko potrzeba czasu

Musimy wiedzieć, że nic nie dzieje się od razu. Dieta wymaga czasu i zaangażowania. Nie możemy poddawać się, bo nasza waga nie spadła po pierwszym tygodniu stosowania się do wyznaczonego jadłospisu. Nie możemy jej zmieniać czy rezygnować. Nasz organizm wymaga czasu i pracy. Nic nie dzieje się “od tak”. Dieta powinna być optymalna i dopasowana do naszego wieku, płci i aktywności fizycznej, a także chorób z jakimi się borykamy.

Do utrzymania diety potrzebna nam jest przede wszystkim silna wola i chęć osiągnięcia celu. Bez tych czynników trudno wytrzymać do końca. Należy się motywować i być wytrwałym. Nic nigdy nie przychodzi łatwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *