Bieganie – czy to najlepszy sposób na schudnięcie?

Bieganie - czy to najlepszy sposób na schudnięcie

Data aktualizacji:

Bieganie to jeden z najłatwiej dostępnych sportów – wystarczą tylko odpowiednie buty i możemy zacząć trening. Czy to najlepszy sposób, aby pozbyć się zbędnych kilogramów? Od czego należy zacząć? Jak się przy tym odżywiać? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

W ostatnim czasie bieganie stało się bardzo popularne. Coraz więcej osób wybiera właśnie taką formę sportu. To idealny sposób, by szybko i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów. Bieganie korzystnie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej oraz na nasze zdrowie. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu oraz o kilku zasadach dotyczących biegania. Ważna jest przy tym również odpowiednia dieta, która wspomoże cały proces.

Bieganie to jeden z najlepszych sposobów na zrzucenie kilku kilogramów czy po prostu na poprawę kondycji. Należy jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie. Istotny jest również wybór odpowiedniego obuwia, który może mieć wpływ na jakość treningu. Osoby początkujące powinny zacząć od specjalnych treningów, które stopniowo przygotowują do pokonywania coraz dłuższych dystansów. Poza tym bardzo ważna jest motywacja i odpowiednie nastawienie.

W jaki sposób biegać?

Istnieją różne metody odchudzające. Biegać można wybierając długie tlenowe treningi lub poprzez tzw. interwały. Pierwszy sposób jest lepszy dla osób, które dopiero zaczynają bieganie. Jest to spokojny trening, który polega na bieganiu przerywanym chodzeniem. Tempo jest przy tym spokojniejsze, co pozwala stopniowo przyzwyczaić organizm do kolejnych obciążeń.

Inną metodą są tzw. interwały czyli intensywne bieganie, w szybszym tempie, które przeplatane jest krótkimi przerwami. Taki trening trwa nieco krócej, jednak spalanych jest więcej kalorii, ponieważ nasz organizm jest zmuszony do większego wysiłku. Warto jednak wiedzieć, że taki rodzaj treningu wymaga odpowiedniej kondycji, a więc przeznaczony jest raczej dla osób, które biegają już od jakiegoś czasu.

Bieganie a dieta

Samo bieganie nie będzie skuteczne jeśli nie zastosujemy przy tym odpowiedniej diety. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również – jak. Najważniejsze są regularnie spożywane posiłki w ciągu dnia, które zapewniają naszemu organizmowi dostarczenie właściwych składników odżywczych.

Błędem jest bieganie na czczo. Organizm podczas treningu musi czerpać z czegoś energię. Wiele osób wychodzi z założenia, że biegając na czczo szybciej można pozbyć się tkanki tłuszczowej, ponieważ to z niej organizm zaczyna czerpać energię. Nic bardziej mylnego. Oczywiście istotne jest również co zjemy – najlepiej jeśli będą to produkty, które dostarczają nam jak najwięcej energii – białko czy błonnik.

Po treningu również musimy zadbać o właściwe składniki odżywcze, które dostarczymy organizmowi. Przede wszystkim powinny być to węglowodany. Najlepsze w tym przypadku będą owocowe koktajle czy jogurty. Aby sięgnąć po pełnowartościowy posiłek po treningu należy odczekać przynajmniej godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *